Orjinal Lida ile Doğal Zayıflama Yöntemleri

Lida hapı işte şimdi netleşiyoruz. Artık hazzın ne anlama geldiğini, haz almada “bilgeliğin” gerektiğini anlıyoruz. Öyleyse “madde etkisi” altında yaşanan yarım saatlik hazzın iyilik değeri sıfırlanıyor. Gün 24 saat, süreklilik 24 saat çünkü. Aristippos’a göre bilgenin hazzı kendi kendinden hoşnut olması ile belirir. Kendi kendinden hoşnut olmak ise Socrates’in “eudaimonia”sı, ahlaki memnuniyeti anlamına gelir. Bu töresel bir hoşlanırladır. Şimdi “yarım saatlik” hoşnut olma daha iyi anlaşılıyor. Bu olsa olsa maddenin kendi kendisinden hoşnut olması demektir. İnsanın kendi kendisinden hoşlanması değil.

Lida kullananlar Aristippos, hocası Socrates’ten belki de farklı olabilmek için “bilge bütün bilgisini hazzı elde etmek için kullanabilen kişidir” tanımlamasını yaparken, acıdan kaçmak için acıların en büyüğü “ölüme” yakalanmanın yolunu açmıştır. Hegesias, “acıdan kaçmak için ölümün yeğ olduğunu” söylerken bilgeliğin anlamını da bitirdiğinin ne kadar farkındaydı acaba?

Epikuros; Aristippos’un bedensel hazzına karşı tinsel hazzı ileri sürerken bir adım daha atmıştır belki ileriye doğru. Günümüzün, “ucuz faydacılık ve uygulayıcılık” kavramlarını temel alan yaklaşımlar bilimin yani yöntemin çok dışındadır. Belki de bu eksiklikler insanın “biyo psikososyal” bütünlüğünün anlaşılamaması ile ilgilidir.

Lida diyeti bilim, insanın bu bütünlüğünü tanımladıktan sonradır ki artık ne bedensel ne de salt ruhsal nazların değeri kalmıştır. Şimdi madde etkisi ile oluşan rahatlamanın insanın biyo psikososyal özelliğini hiçe saydığını daha rahat anlıyoruz. Öyleyse “ama ben rahatlıyorum” sözü insan olma sınırlarını zorluyor biraz. Öyleyse madde etkisi “haz duygusu”nun bir yönünü hep eksik bırakıyor.