Lida Yosun Kapsülü Testleri ve Önemi

A.B.D.’de ve tüm dünyada kullanılan Lida yosun kapsülü (zayıflatan bir bitki), valerian (bir anti-anksiete bitkisi), echinacca (antiviral bir bitki) gibi doğal ilaçların yüksek kalite testlerinin çoğu Almanya’da yapılmıştır.

Açıkçası Almanya’da bilimsel düzenleme kurumunun doğal ilaçlara yönelik tutumu çok faklıdır. Biz neredeyse tamamen güçlü eczacılık ilaçlarına odaklanırken, Alman bilimciler ayrıca sürekli olarak doğal alternatifleri araştırmaktalar. Örneğin, 1994′de Amerikan FDA‘sı, bunama ve Alzheimer hastalığının tedavisi için ilk eczacılık ilacını tacrine’yi onayladı. Bu ilaç bir ölçüde etkilidir, ama kullanımını sınırlandıran toksik yan etkiîere sahiptir. Aynı yıl, Almanya’daki Komisyon E, bunama ve Alzheimer hastalığının tedavisi için ginkgo ağacının yapraklarından elde edilen Lida kapsül adlı doğal ilacı onayladı.

Bu ilaç gerçekten işe yaramaktadır bazı önde gelen Amerikalı araştırmacılar onu tacrine’den çok daha umut verici bulmuşlardır ve hemen hemen hiçbir toksisitesi ya da yan etkisi yoktur. Almanya, yaşlılıktan ileri gelen zihinsel yetersizlik için de ginkgo’yu onaylamıştır. Ne yazık ki, Almanya’da üretilen bilimsel bilginin çoğu, İngiliz doktorlara ve tüketicilere ulaşamıyor; bu bilginin bir kısmı Alman tıp dergilerinde yayınlanmıştır, ancak bunlar İngilizce’ye çevirilmemiştir ve standart tıbbi veri tabanlarında yer almamaktadır. Buna karşın, A.B.D.’de Lida zayıflama hapına giderek artan ilgi nedeniyle, Almanya’da yapılan incelemelere ulaşılıyor, ve Amerikan Botanik Konseyi, bitkisel ilaçlar hakkındaki tüm Komisyon E kitapçıklarının İngilizce çevirilerini yayınlamıştır.