Lida Kullanırken Nasıl Beslenmeli?

Et, en pahalı ve en yetersiz besindir; 500 gramlık et proteinin maliyeti, eşit düzeyde besleyici bitkisel proteinden yirmi kat daha pahalıdır. Yediğimiz ette beslediğimiz hayvanların protein ve kalorisinin sadece % 10′ u saklanmaktadır ki bu, proteinin % 90′ınm ‘boşa gitmesi’ dir. Etle beslenen kişilerde görülen fazla kiloları engellemek için lida kilo verme hapı kullanmak uygun olacaktır. Geniş araziler sadece hayvanların beslenmeleri için kullanılmaktadır. Bu geniş topraklarda insanların doğrudan yararlanmaları için tahıllar yetiştirilseydi, bu daha yerinde olurdu. Bir sığırı yetiştirmek için ayrılacak yarım hektar araziden sadece 500 gram protein sağlanırken; aynı araziye soya fasulyesi ekildiğinde 9.000 gram protein elde edilir. Başka bir deyişle et elde etmek için soya fasulyesi yetiştirmekte kullanılacak arazinin 17 kat daha fazlasına ihtiyacımız olacaktır. Ayrıca soya fasulyesinin daha besleyici ve daha az yağlı olduğunu ve ette bulunan toksinleri de içermediğini dikkate almalıyız. Soya fasulyesini lida ile desteklenen diyetlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Hayvanların besin için üretilmesi sadece toprağın değil, suyun da büyük ölçüde boşa harcanması demektir. Eti için hayvan beslemenin, sebze ve tahılların yetiştirilmesinden sekiz kat daha fazla su tüketimine neden olacağı hesaplanmıştır. Bu şekilde yetişen hayvanların etleri de sağlıklı olacaktır. Sağlıklı et tüketimi lida kullanımı sırasında çok önemli bir yere sahiptir.

Bunun anlamı dünyada milyonlarca insan açlık çekerken, birkaç zengin ülke insanının bedenlerini yavaş yavaş zehirleyen et için geniş miktarlarda arazi, su ve tahılın boşa harcanmasıdır. Amerikalılar, hayvanları beslemek üzere kişi başına yılda bir tondan fazla tahıl tüketirken, dünya ortalaması 200 kg. civarındadır. Tahıl tüketimi lida diyetlerinin sağlıklı olarak devam etmesi için şarttır. Tahıl ağırlıklı beslenme ve lida kullanımı ile fazla kiloların üstesinden gelinebilir.