Et ve Süt Ürünlerinin Zayıflamaya Etkisi

Yeryüzünde, insanlar dışında, hiçbir memeli hayvan büyüdükten sonra da süt tüketmeye devam etmez. Bu, doğayla uyumlu olmazdı. Kedilere gelince, onlara da süt içmeyi biz öğrettik. Üstelik süt içmeyen kedilerin, içenlere kıyasla iki kat daha uzun yaşadığı kanıtlanmıştır.

İnsan sütü ile inek sütü arasındaki fark inek sütünün yüksek düzeyde kazein içermesidir. Kazein danaların boynuz ve toynaklarının büyümesi için gerekli bir maddedir. Danalar yalmzca hayatlarının ilk altı ayında annelerini emerler. İnsanların ne boynuzları, ne de toynakları vardır. Bu kadar kazeine neden ihtiyaçlan olsun? Bu zaten ideal kilosunda olan birinin Lida zayıflama hapı kullanmasına benzer. Zaten zayıfsanız lida veya başka herhangi bir zayıflama ilacını kullanmaya ihtiyaç duymazsınız. Ancak bir gün aynanın karşısına geçip kendinize baktığınızda formda kalmak için de lidanın ne kadar etkili bir ilaç olduğunu anlayacaksınızdır.

İlk olarak, insanların birçoğunun beslenme rejimiyle aldığı kadar çok miktarda proteine ihtiyacımız yoktur. Kalınbağırsağımızda bitkisel besinlerin içindeki karbonhidratlardan protein sentezleme yeteneği olan özel bir tür bakteri bulunur (eğer kalınbağırsak florası sağlıklı ise).

İkinci olarak, bedenimiz -yalnızca yüzde 40′ı yediğimiz yiyecekler tarafından sağlanıyor olmasına rağmen- Mendelyef’in tablosundaki bütün elementleri ve ihtiyacı olan bütün kimyasal bileşikleri içerir. Bu bileşikler nereden gelir? Bu bileşikler bedenimizde sentezlenirler. Bedenimiz, amino asitleri sentezlemekten, hastalıkları iyileştirici maddeler ve hormonlara kadar her şeyi üretebilen, doğanın yarattığı mükemmel bir kimya laboratuarına sahiptir.

Şimdi gelin proteinlerin sentezlenmesi konusuna geri dönelim. İçimize nefes çektiğimizde aldığımız hava, dışarıya nefes verdiğimiz zaman boşalttığımız havaya kıyasla yüzde 80 daha fazla azot (amino asitlerin ana maddesi) içerir. Bütün bu azot nereye gider? Bedenimiz bu azotu amino asitleri sentezlemek için kullanır. Yeterince sebze ve meyve yediğimiz ve nefes almak için havaya sahip olduğumuz sürece bir yıl, iki yıl, hatta daha uzun zaman boyunca, sağlığımızı tehlikeye atmaksızın çok az hayvansal protein yiyerek yaşayabiliriz. Öte yandan sırf protein yemek bir ay içinde bile ölümümüze neden olabilir. (Shao Lin manastırında ölümüne lanetlenen insanlar yalnızca etle beslenmişler ve yirmi ila kırk gün içinde ölmüşlerdir.)