Besin Değerlerinin Kaybolmaması için Öneriler

Gıdaları pişirirken, bunların kolay sindirilir olmaları ve besin değerlerinin kaybolmaması hedeflenmelidir.  Yemeklerin bu şekilde pişirilmesi lida ile desteklenen diyetler açısından önem teşkil etmektedir. Çoğu zaman vitaminler ışık ve ısıya karşı hassasiyet gösterirler. Besinler kaynatıldığında ve yıkandığında suda eriyen vitaminler, mineraller ve eser elementler yok edilir. Bu elementlerin yok olmamasına lida diyetlerinde özellikle dikkat edin. Özellikle yumurtanın besleyici değeri yüksek olduğundan lida kullanımı sırasında çok önemlidir.  Besinlerdeki bu değerleri aşağıdaki unsurları dikkate alarak koruyabilirsiniz:

  • Yemekleri yemek saatinden kısa bir süre önce hazırlayın
  • Besinleri akan suyun altında yıkayın
  • Sebzeleri çok küçük doğramayın
  • Sebzeleri kapalı bir kapta az miktarda su ilave edip diriliğini kaybetmeden kısa bir süre haşlayın
  • Sebzeleri (ıspanak hariç) kaynattıktan sonra suyunu değerlendirin
  • Haşlanmış sebzeleri, pişirilmemiş sebzelerle yeniden değerlendirin
  • Patatesleri kabuklarıyla pişirin

Pişireceğiniz pirincin sadece iki misli kadar su kullanın; artan suyu dökmeyin (pilav suyunda önemli mineraller vardır. Burada kastedilen risota tarzı pilavdır.) Et ya da balığı yağsız pişirin, kızartmayın. İshal olunduğunda potasyum kaybı söz konusudur; dolayısıyla potasyum kaybını dengelemek için günde bir muz tüketilmelidir.Muz, rendelenmiş elma, 4 yemek kaşığı tahıl ezmesi (örn. darı ezmesi) ve bal karışımı. Bu karışım zayıflama hapı lida ile beraber rahatlıkla tüketilebilir.

Bu özet ile kendi şikâyetlerinizin temel ilişkilerini daha iyi tanımanızı ve ortaya çıkabilecek belirtileri hafifletebilmenizde lida ile yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Sindirim sistemi hakkında kısa bir girişin ardından, uygun beslenmenin neden faydalı olacağı size anlatılacaktır. Candida albicans ile ilgili bölümde, mantar enfeksiyonları ile ilgili daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Burada daha çok işin beslenme kısmı incelenecektir.